Kέντρα Παραγωγής Περιεχομένου

Στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, έχουν διαμορφωθεί και είναι διαθέσιμα, δύο Κέντρα Παραγωγής Περιεχομένου,  ένα στην Πανεπιστημιούπολη Βουτών και ένα στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου.

Τα Κέντρα διαθέτουν στούντιο παραγωγής με χώρο ελέγχου για την καταγραφή και επεξεργασία βίντεο, ήχου και παρουσιάσεων.

Οι ειδικά διαμορφωμένοι χώροι προσφέρουν ένα ελεγχόμενο περιβάλλον από πλευράς θέσης, ήχου και φωτισμού.

Mέσω της υποδομής των κέντρων παραγωγής περιεχομένου υποστηρίζονται  :

• παραγωγές υψηλής ποιότητας βίντεο για την υποστήριξη μαθημάτων MOOCs
  • καταγραφές διαλέξεων
  • δημιουργία podcasts
  • ζωντανές μεταδόσεις (webcasts)
  • επεξεργασία ήχου, εικόνας και παρουσιάσεων

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με το Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Η προμήθεια του εξοπλισμού έγινε στο πλαίσιο υλοποίησης του Υποέργου 1 με τίτλο «Υποδομές Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής και Δια Βίου Μάθησης» που ανήκει στο Έργο με τίτλο «Εμπλουτισμός και αναβάθμιση υποδομών και υπηρεσιών ηλεκτρονικής μάθησης στο Πανεπιστήμιο Κρήτης» .