Σύγχρονη τηλε-εκπαίδευση

Περιγραφή Υπηρεσίας

Η σύγχρονη τηλε-εκπαίδευση επιτρέπει τη μονόδρομη ή αμφίδρομη οπτικοακουστική επικοινωνία σε πραγματικό χρόνο μεταξύ ατόμων που βρίσκονται σε διαφορετικές τοποθεσίες, αξιοποιώντας κατάλληλο εξοπλισμό που παρέχει δυνατότητες ανταλλαγής εικόνας, ήχου και δεδομένων μεταξύ δύο ή περισσότερων απομακρυσμένων σημείων, χρησιμοποιώντας διαθέσιμα ψηφιακά δίκτυα επικοινωνίας.

Ενδεικτικά σενάρια αξιοποίησης της υπηρεσίας είναι τα ακόλουθα:

• Παραδόσεις μαθημάτων του Πανεπιστημίου, όταν υπάρχει η ανάγκη να γίνουν απομακρυσμένα (για παράδειγμα, λόγοι προφύλαξης της δημόσιας υγείας, διάλεξη διδάσκοντα από τρίτο Πανεπιστήμιο)

• Πραγματοποίηση σεμιναρίων - συνεδρίων

• Δράσεις δια βίου μάθησης.

Η υπηρεσία σύγχρονης τηλε-εκπαίδευσης προσφέρεται σε συνδυασμό και με την πλατφόρμα ασύγχρονης τηλε-εκπαίδευσης (elearn.uoc.gr), παρέχοντας ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον ηλεκτρονικής μάθησης που περιλαμβάνει σύγχρονες και ασύγχρονες μορφές επικοινωνίας. Ταυτόχρονα, είναι δυνατή η αξιοποίηση των υπηρεσιών βίντεο [ http://video.ict.uoc.gr/ ], για την πραγματοποίηση ζωντανής  μετάδοσης, καθώς και την εγγραφή της για τη μετέπειτα διάθεση του βίντεο για παρακολούθηση κατά απαίτηση.

Για την πραγματοποίηση του μαθήματος, οι διδάσκοντες μπορούν να βρίσκονται είτε στο χώρο του γραφείου τους, εντός ή εκτός των ακαδημαϊκών εγκαταστάσεων, είτε σε ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες μέσα στις Πανεπιστημιουπόλεις. Στην τελευταία περίπτωση (αίθουσες τηλε-εκπαίδευσης και άλλοι συγκεκριμένοι χώροι) μπορούν να αξιοποιηθούν τα κεντρικά συστήματα τηλεδιάσκεψης - εμπορικός εξοπλισμός και λογισμικό.

Αποδέκτες της Υπηρεσίας

Η υπηρεσία σύγχρονης τηλε-εκπαίδευσης είναι διαθέσιμη για όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Μπορεί να διατεθεί είτε μέσω των ηλεκτρονικών μαθημάτων στην πλατφόρμα http://elearn.uoc.gr είτε ανεξάρτητα.

Χρήση της υπηρεσίας

Οι διδάσκοντες μπορούν πραγματοποιήσουν τηλε-εκπαίδευση με σύγχρονο τρόπο με την αξιοποίηση των υπηρεσιών όπως Microsoft Teams, ZOOM οι οποίες είναι υπηρεσίες που παρέχονται από Τρίτους και υποστηρίζονται κεντρικά από το Τμήμα Τεχνολογιών Εκπαίδευσης του Κ.Υ.Υ.Τ.Π.Ε.